by kiedos
Share

Oto 7 objawów zaburzeń koncentracji uwagi u dzieci:
- Twoje dziecko ciągle ma problemy z utrzymaniem skupienia– każda drobnostka je rozprasza. Szmer wiatru, latająca mucha, rozmowa w drugim pokoju… Każdy bodziec (wzrokowy, słuchowy, dotykowy, ruchowy) sprawia, że dziecko natychmiast traci koncentrację.
- Sprawia wrażenie, że nie słyszy tego co się do niego mówi– możemy wołać po 100 razy, a ono dalej nie reaguje. Czasami skutkuje dopiero powiedzenie czegoś bardzo głośno albo podejście i złapanie dziecka za ramię, żeby zwróciło na nas uwagę.
- Zaczyna ale… nie kończy– przed chwilą rysowało kredkami, odwróciłaś/eś się dosłownie na 30 sekund! A ono już jeździ samochodzikiem. Możesz jedynie obserwować, jak w Jego pokoju przybywa coraz więcej zabawek na dywanie.
- Organizacja i porządek? NIGDY! – na hasło „Posprzątaj pokój”, „Ubierz się, za chwilę wychodzimy” reaguje jakby ktoś właśnie wymienił mu akumulatory na nowe. I nie przeszkadza mu to, że potyka się o własne zabawki, albo śpi na łóżku razem ze stertą ubrań.
- Ciągle wszystko gubi albo nie pamięta, gdzie coś położyło– wyszło z domu w czapce, wróciło bez czapki. Miało kredki, ale nie pamięta, gdzie je zostawiło.
- Jeśli coś jest dla Niego trudne, łatwo się poddaje– zadania wymagające większego wysiłku intelektualnego jak czytanie, pisanie, liczenie itp. wykonuje niechętnie i ciągle mówi, że nie chce tego robić.
- Jest zapominalskie– miało kupić chleb, masło i ser, a wróciło z chlebem, Twix’em i gumą do żucia.
Autor: Szczepan Cieślak,
pedagog specjalny, zawodowy muzyk, muzykoterapeuta, trener EEG-Biofeedback, terapeuta Poradni Alter, obecnie w trakcie całościowego 4-letniego kursu psychoterapii atestowanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.