^Na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

AZP Jablko

kubusiowi przyjaciele natury

pola

logo zajac

Login Form

Statystyka

Odsłon artykułów:
461555

Online

Odwiedza nas 126 gości oraz 0 użytkowników.

Kolorowe Dni z Kubusiem Przyjacielem Natury

 54462706 701669590236296 2599361237431091200 n

  W dniach od 18 marca do 25 marca .2019r. w naszej placówce były przeprowadzone działania o tematyce ekologicznej i przyrodniczej w ramach realizacji Programu Kubusiowi Przyjaciele Natury. Program umożliwiał przyswojenie wiadomości z zakresu ekologii i recyklingu, ochrony otaczającego nas środowiska i darów natury, szacunku dla roślin i zwierząt oraz zdrowego odżywiania i aktywnego spędzania czasu.

W ramach programu w przedszkolu zrealizowano sześć scenariuszy, przeprowadzając

następujące działania:

 1. Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego

Dnia 18 marca dzieci brały udział w zabawach w których głównym tematem były śmieci.

Nauczycielki w tym dniu w swoich grupach przeprowadziły pogadankę dotyczącą tematu.

Dzieci dowiedziały się czym są śmieci i co należy zrobić aby było ich mniej. Zapoznały się z pojęciem recykling. Segregowały odpady wrzucając je do odpowiednich kolorowych pojemników. Miały okazję samodzielnie wykonać z odpadów coś nowego. A z nich powstały piękne prace m.in.: instrumenty, samochody, rakieta, lornetki, koniki, które służyły przedszkolakom do wspólnych zabaw.

Podsumowując: każdy Przyjaciel natury powinien dbać o środowisko.

Wskazówka Kubusia brzmi: „SEGREGUJ ŚMIECI”

 

2. Dbam o aktywność fizyczną

Ciekawe świata dzieci bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju aktywnościach ruchowych, które pobudzają ciało i umysł do wzmożonej pracy, dając im przy tym dużo satysfakcji.

Celem tego dnia było zapoznanie dzieci z terminem aktywności fizycznej. Poprzez realizację zajęć i zabawy ruchowej dzieci dowiedziały się dlaczego ruch jest tak ważny w życiu człowieka.

Wskazówka Kubusia brzmi: „DBAJ O AKTYWNOŚC FIZYCZNĄ”

 

3. DZIEŃ POMARAŃCZOWY- Dbam o siebie i jem owoce i warzywa

W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo, promując na przykładzie marchewki spożywanie warzyw i owoców jako źródła witamin.

Przedszkolaki uczestnicząc w zajęciach i zabawach dowiedziały się co oznacza pojęcie „odżywianie” i jak można skomponować pełnowartościowy posiłek.

Tego dnia wykonały też prace plastyczne, które zostały wyeksponowane dla rodziców. Wielką przyjemność sprawiła dzieciom degustacja wykonanych przez siebie soków owocowych i sałatek warzywno - owocowych.

Wskazówka Kubusia brzmi: „DBAJ O SIEBIE I JEDZ WARZYWA I OWOCE”

 

4. DZIEŃ ZIELONY- OBCHODY PIERWSZEGO DNIA WIOSNY- (Korowód wiosenny ulicami Rudnej)

Tradycyjnie jak co roku obchodziliśmy uroczyście Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Dzieci wzięły udział w marszu ulicami naszego miasteczka, trzymając w dłoniach uśmiechnięte słoneczka, kolorowe kwiaty, instrumenty, śpiewały piosenki, skandowały hasła o tematyce wiosennej. Tak przedszkolaki żegnały Zimę, a witały Wiosnę. Nie mogło zabraknąć też Marzanny, którą wykonały dzieci z najstarszej grupy. Z powodów ekologicznych Marzanna nie została wrzucona do rzeki, tylko wraz z Wiosną i dziećmi wróciła do przedszkola.

W tym dniu podczas zajęć i zabaw edukacyjnych dzieci dowiedziały się także: Co to jest natura?Jak dbać o rośliny i zwierzęta - nawet te najmniejsze?

Nauczycielki uświadomiły przedszkolakom, iż realizując przekazane przez Kubusia wskazówki stają się Przyjaciółmi Natury.

Wskazówka Kubusia brzmi: „ DBAJ O ROŚLINY I ZWIERZĘTA – NAWET TE NAJMNIEJSZE

5. DZIEŃ NIEBIESKI – DZIEŃ WODY

W dniu 22 marca świętowaliśmy Dzień Wody. W naszym przedszkolu królował kolor niebieski, który kojarzy nam się z wodą. Poprzez realizację kolejnego scenariusza pt.: „Dbam o naturę oszczędzając wodę i energię”, dzieci dowiedziały się: skąd bierze się energia w gniazdku i woda w kranie, do czego potrzebna jest woda i energia oraz jak je oszczędzać. Nauczycielki prowadząc z przedszkolakami dyskusję oraz zabawy ruchowe i badawcze rozwijały zainteresowania dzieci o otaczającym je świecie. Dowiedziały się, że bardzo istotną formą dbania o środowisko naturalne jest budowanie przyjaznych elektrowni wodnych czy wiatrowych, które wykorzystują odnawialne, naturalne źródła energii takie jak woda, czy wiatr.

Z okazji tego dnia przedszkolaki z grupy „Owieczki” i „Biedronki” uczestniczyły w wycieczce do Oczyszczalni Ścieków w Rudnej gdzie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez ZGKiM w Rudnej.

Zachęcając dzieci i ich rodziców do oszczędzania wody zorganizowaliśmy konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej pt.: „WODY KROPELKA - MOC WIELKA”, którego głównym celem jest:

- zapoznanie dzieci ze znaczeniem czystej wody dla człowieka i środowiska naturalnego, wpajanie nawyków oszczędzania wody, kształtowanie właściwych zachowań proekologicznych.

Wskazówka Kubusia brzmi: „ DBAJ O NATURĘ OSZCZĘDZAJĄC WODĘ I ENERGIĘ”.

 

6. Dbam o powietrze

W tym dniu tematem zajęć w ramach Programu Kubusiowi Przyjaciele Natury było powietrze. Po krótkiej dyskusji dotyczącej tematu, dzieci szukały odpowiedzi na pytanie: Czym jest powietrze? , I do czego służy? Ułatwiając im zadania nauczycielki zaprosiły wychowanków do wykonania zabaw badawczych, dzięki którym padały następujące odpowiedzi:do oddychania, do życia.

Następnie wykonując pracę plastyczną z elementem programowania dzieci wdrażane były z tematem „Co możemy zrobić, by dbać o czyste powietrze? Po wykonaniu zadania nauczycielki wspólnie z dziećmi podsumowały działania i wyciągnięto wnioski.

Wskazówka Kubusia brzmi: „ DBAJ O POWIETRZE”

 

Anna Kulak