^Na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

AZP Jablko

kubusiowi przyjaciele natury

pola

logo zajac

Login Form

Statystyka

Odsłon artykułów:
430245

Online

Odwiedza nas 90 gości oraz 0 użytkowników.

WYCIECZKA DO KOŚCIOŁA pw. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW. W RUDNEJ

20181113 092212 Copy

 „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu...”

Jan Paweł II

            W miesiącu listopadzie w ramach programu edukacji regionalnej pt.: „Rudna – moje małe miejsce na Ziemi” dzieci wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w wycieczce  do zabytkowego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Rudnej.

            Jedną z ważnych aktywności człowieka jest jego poczucie przynależności do miejsca, wspólnoty, rodziny. Własne miejsce, daje poczucie bycia u siebie i bycia sobą, co ma swoje konsekwencje w sferze aktywności. Wychowanie patriotyczne i edukacja regionalna ma służyć kształtowaniu osobowości małego człowieka, postaw we własnym społeczeństwie, a także spraw związanych z miejscem tego społeczeństwa w świecie. 

 

            Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy wyposażać dziecko w wiedzę o najbliższym środowisku. Związek z własnym regionem jest sprawą bardzo istotną dla ukształtowania w dziecku poczucia własnej tożsamości. Maluch stopniowo poznając swoją ,,małą ojczyznę'' - swój dom, swoje miasto, najbliższe okolice rozwija tożsamość lokalną. Dziecko powinno zrozumieć znaczenie słów: dom rodzinny, moje miasto, Ojczyzna. Człowiek znający swoje korzenie, będzie bardziej tolerancyjny. Ukazywanie dzieciom tego, co w ich rodzinnej miejscowości jest piękne, godne zainteresowania , to najprostszy sposób budowania podstaw patriotycznych uczuć.

            Poeta J.U. Niemcewicz pisał : „Nic bardziej nie przywiązuje do kraju, jak znajomość historii jego.” Dlatego, też  kolejne kroki w realizacji programu podjęliśmy aby pokazać miejsce  cenne i charakterystyczne dla naszej gminy.

            Cerkiew w Rudnej jest  najstarszym zabytkiem w naszej miejscowości. W progu Świątyni przedszkolaków powitał  i zaprosił do środka proboszcz ks. mitrat Sławomir Kondratiuk.  Dziecięcą ciekawość wzbudziły piękne malowidła ścienne - freski, ambona z XVII w. oraz ikony  w ikonostasie w ołtarzu głównym, które napisane zostały przez ks. Alipiusza.

            Podczas prelekcji na temat historii Kościoła, wychowankowie zwrócili uwagę na umieszczony w centralnym miejscu obraz Św. Katarzyny, w której  rozpoznały Patronkę naszej gminy. Dziękując za mile i pouczająco spędzony czas przedszkolacy podziękowali proboszczowi własnoręcznie wykonanym obrazkiem przedstawiającym Cerkiew. Ksiądz mitrat odwdzięczył się wręczając dzieciom obrazki przedstawiające ikony świętych oraz książkę pt. „ Hierarchia – Chirurg- Życie Św. Łukasza”.