Categories: Aktualności

by kiedos

Share

W ramach realizowanego w przedszkolu zadania z zakresu edukacji ekologicznej „Każdemu sercu bliska ochrona środowiska” 6 czerwca 2023 r. dzieci z grupy „Kangurki” i „Owieczeki” pojechały na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli koło Zielonej Góry.

Muzeum usytuowane jest w niezwykle urokliwym miejscu u stóp polodowcowych wzniesień nad leśnym źródliskiem. Zabytki architektury ludowej wkomponowano w zastany krajobraz nawiązując do kształtu wsi. Na terenie muzeum znajduje się dydaktyczna ścieżka przyrodnicza.

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy powitani przez przewodnika, który przekazał nam ciekawe informacje na temat Muzeum Etnograficznego ukazując bogactwo kulturowe
i etniczne tego regionu. Największą atrakcją były zorganizowane warsztaty, które przybliżyły dzieciom tradycyjne rzemiosło. Jednym z pierwszych warsztatów, w którym dzieci brały udział dotyczyło poznania procesu powstawania masła. W drewnianych maselniczkach zwanych również kierzynkami przedszkolaki miały możliwość spróbować swoich sił wyrabiając własnoręcznie masło oraz maślankę. Na koniec każdy mógł skosztować chleba ze swojskim masłem. Widać było, iż dzieci były zachwycone jego smakiem.

Kolejnym warsztatem było malowanie na szkle. Dzieci poznały tajników sztuki malowania obrazów na szkle, zostały im udzielone właściwe wskazówki, aby móc samodzielnie stworzyć taki obraz. Dając upust kreatywności i eksperymentując z kolorami i wzorami przystąpiły do tworzenia. Każde dziecko zabrało swoją pracę do domu.

Po skończonych warsztatach wszystkie dzieci jednogłośnie stwierdziły, że było to dla nich nowe doświadczenie, którego nie zapomną. Pełni wrażeń i pozytywnych emocji wróciliśmy do przedszkola.

Autokar wiozący przedszkolaków do Muzeum Etnograficznego w Ochli opłacony został z dotacji budżetu Gminy Rudna przyznanej na realizację wyżej wymienionego zadania.